Začiatok zjednotenia - 2002

25.11.2020

Po rozkole vo WAF v roku 1998 sa začali uberať cesty oboch vetiev pretláčania rôznymi smermi. Vrcholné šampionáty (ME a MS) sa konali oddelene. V tej našej WAF sme dali priestor inováciám a novým myšlienkam, ktorých výsledkom bol rad zlepšení. Či už zavedením nových hmotnostných kategórií, ktoré boli navrhnuté odbornou skupinou na základe dlhodobých sledovaní (ich základ tvorí súčasné kategórie IFA) alebo automatizáciou riadenia súťaží. Napriek dobrej atmosfére, ktorá vládla na vrcholných podujatiach a kvalitnej konkurencii na súťažiach to ale nebolo "to pravé orechové". Chceli sme opätovne dostať všetkých športovcov pod jeden dáždnik. Chceli sme, aby sa všetci stretli na jednom šampionáte, na jedných majstrovstvách Európy, na jedných majstrovstvách sveta. Rok 2002 bol začiatkom tejto cesty.

Víťazi SNLP 2001/2002
Víťazi SNLP 2001/2002

Zmenám na medzinárodnej scéne predchádzala kvalitná práca doma na Slovensku. Prím hrala "prvá" liga SNLP. Kolá sa konali vo Vrútkach, Banskej Štiavnici a v Revúcej. Majstrovstvá Slovenska privítala Trnava, juniorov hostila už tradične Ivanka pri Dunaji. Okrem toho sme opäť zorganizovali viacero regionálnych súťaží - Silnú ruku stredoškolákov, Sliačsku ruku, Majstrovstvá krajov, Železnú ruku, Silvestrovskú ruku. Množstvo súťaží bolo vhodnou príležitosťou pre nové tváre, ktoré to však mali z roka na rok ťažšie. Reprezentácia SR bola viac menej stabilná, výkonnosť najlepších bez výkyvov. Dostať sa medzi špičku nebolo jednoduché.

Senecká ruka sa po prvýkrát konala v novom, jarnom termíne. Po sklamaní z 8. ročníka sa organizátorom podarilo vrátiť podujatiu lesk a šarm. Bumsaité, Iljušina, Babajev, Smetana - to boli hlavné ťaháky deviatej Seneckej ruky, ktorá sa stala športovo i divácky najúspešnejšou v histórii. Zaujímavosťou je, že najťažšiu kategóriu pri neúčasti stálic ako Gazdarica, Szabó (HUN), Živný (CZE) vyhral I. Mazurenko (POL), ktorý do Senca po prvýkrát priviedol reprezentáciu Poľska a ktorý sa o niekoľko rokov stal výraznou osobnosťou svetového armwrestlingu.

V roku 2002 sme zaznamenali tri medzinárodné výjazdy - Golemova ruka (CZE), Amber hand (LTU) a Zloty Tur (POL). Na Golemovke získali naši reprezentanti dve prvé (M. Ďalák), päť druhých (I. Hatalová 2x, R. Nyári, P. Racek, R. Tomaga) a jedno tretie (R. Brettschneider) miesto. V Litve sme zásluhou R. Dobroviča zaznamenali jedno prvé miesto. Na Zlotom Ture sa Germánusovi nedarilo tak, ako po minulé roky a získal "len" dve druhé miesta. V absolútke mu sekundoval ešte tretím miestom P. Gazdarica.

Európa sa spája

Majstrovstvá Európy sa konali v Českej republike. Predchádzali im ťažké rokovania oboch európskych federácií, na ktorých sa dojednávalo zjednotenie armwrestlingu starého kontinentu. Nakoniec sa všetko podarilo (aspoň v športovej časti) a spojený šampionát sa mohol konať. To, či sa zjednotenie uskutočnilo v správnom čase a správnym spôsobom je na polemiku. Z odstupom rokov sa na túto situáciu pozerá z rôznych uhlov hlavne z titulu udalostí nasledujúcich rokov. No v tom čase, to bola priorita a akékoľvek iné záujmy (z našej strany) boli dané bokom. Na spoločnom kongrese EAF bol zvolený nový výkonný výbor, v ktorom malo zastúpenie aj Slovensko. Do VV EAF bol zvolený Marian Čapla ako "Scoring director".
Účasť na šampionáte bola mimoriadne kvalitná. Suverénom bola reprezentácia Ruska, ktorá sa skladala z dvoch tímov, keďže Ruská federácia kopírovala medzinárodné štruktúry a mala zastúpenie v oboch kontinentálnych organizáciách.
Naši reprezentanti sa nestratili. V juniorskej časti sme získali 5 strieborných (M. Ďalák, J. Šimčisko, K. Tóthová, M. Tongeľová, A. Tongeľová) a 4 bronzové medaily (R. Málek, J. Šimčisko, A. Tongeľová, V. Kľúčiková). Popri skúsenom Ďalákovi to boli samé nové mená a znamenali veľký prísľub pre našu budúcu generáciu pretláčačov.
Medzi seniormi sa po prvýkrát podarilo zlaté double aj na európskych stoloch J. Germánusovi. K jeho dvom zlatým pridal bronzovú medailu R. Tomaga.

Ján Germánus
Ján Germánus

Všetky MSJ by mali byť na Slovensku

Majstrovstvá sveta juniorov sa mali konať na Ukrajine. Mali preto, lebo usporiadateľská krajina sa tejto pocty vzdala. Aby sme zachránili situáciu, tak sme ponúkli možnosť zorganizovať MSJ na Slovensku. Proti tomu ale boli niektoré členské krajiny WAF (hlavne tie, ktoré na MSJ nikdy žiadneho športovca nevyslali). A tak osud šampionátu visel na vlásku. Po mesiacoch čakania sme sa už nikoho nepýtali a proste sme oznámili termín a propozície súťaže. Na radosť tých, ktorí juniorov pravidelne vozili. MSJ sme usporiadali opäť v Senci. Zázemie a skúsenosti zo Seneckej ruky dávali predpoklady, že napriek krátkej dobe bude toto podujatie zorganizované na vysokej úrovni. O tom, že sa to podarilo svedčia slová prezidenta brazílskej federácie a vice-prezidenta WAF Umberta Panzettiho "... najlepšie by bolo ak by sa majstrovstvá sveta juniorov konali každý rok na Slovensku...".
My sme boli spokojní o to viac, že sa slovenským reprezentantom podarilo získať 5 zlatých (M. Ďalák 2x, J. Šimčisko 2x, K. Tóthová), 6 strieborných (V. Kľúčiková 2x, I. Hatalová, K. Tóthová, Ľ. Jagnešák, R. Málek), a 6 bronzových (J. Mrva 2x, S. Mihoková 2x, J. Mikovčák, J. Nahálka) medailí. A podaril sa im naozaj husársky kúsok, keď v súťaži krajín obsadili prvé miesto!
Najväčším objavom a zároveň prekvapením majstrovstiev bola maličká Katka Tóthová, ktorá prekvapujúco získala zlato, napriek tomu, že do finále nastúpila s jednou prehrou. Ako po súťaži povedala "... otec povedal, že na banket môžu ísť len majstri sveta, a ja som tak veľmi chcela ísť...".

Zlato z každej strany

Seniorský šampionát sa konal opäť v Egypte, tento raz v historickej Alexandrii. Po prvýkrát sme vybavovali ubytovanie a cestovanie v Egypte vo vlastnej réžii, nakoľko ceny poskytnuté organizátorom boli neúnosné. V súčasnej dobe internetu a rôznych portálov, kde si všetko môžete vybaviť z pohodlia domova sa to zdá jednoduché, no v roku 2002 to také nebolo. Veci sa vybavovali väčšinou telefónom a faxom. Napriek tomu všetko klaplo a okrem úspešných MS si všetci účastníci užili aj poznávaciu časť reprezentačného výjazdu.
Za stolmi sme nadviazali na úspechy z predchádzajúcich rokov. J. Germánus opätovne získal zlaté double a zaokrúhlil počet svetových titulov na desať. Zlatú medailu sa konečne podarilo vybojovať aj Petrovi Gazdaricovi. Jeho finálový zápas s Ukrajincom Šarkovom patril medzi najdlhšie na šampionáte. Striebornú medailu si prekvapujúco vybojoval R. Tomaga a o tri bronzové sa zaslúžili P. Mišovič, R. Dobrovič a P. Gazdarica.

Na kongrese WAF sa rokovalo aj o zlúčení s druhou "polovicou" svetovej federácie. Príkladom bola práca v európskej federácii, ktorá mala v roku 2002 už aj spoločný kontinentálny šampionát. Aby sa rokovania pohli, tak som bol vyslaný ako zástupca WAF na svetový šampionát "druhej" WAF, do amerického Springfieldu. Aby to nebolo len o diplomacii, vzal som so sebou aj jedného športovca, ktorý mal spraviť dobré meno našej WAF. Tým športovcom nebol nik iný ako J. Germánus. Dve prvé miesta, ktoré v USA získal hovorili o kvalite "našej" strany za všetko.
Medzitým sa riešilo zjednotenie federácií. Absolvoval som niekoľko konštruktívnych rozhovorov s F. Royom a B. O'Learym, na ktorých sme diskutovali o možnostiach a spôsobe zjednotenia pretláčačského sveta. Moja účasť v Springfielde položila základné kamene neskoršieho zlúčenia svetových federácií.

V roku 2002 sa udiala ešte jedna dôležitá vec. Po zvolení M. Čaplu za prezidenta WAF bolo jedným z jeho hlavných cieľov uznanie armwrestlingu ako športu, t.j. prijatie WAF do celosvetovej federácie športov GAISF. Tejto úlohe prezident venoval veľké úsilie a takmer sa mu to podarilo. Škrt cez rozpočet spravil list, ktorý poslali na sekretariát GAISF z druhej vetvy WAF a ktorý rozhodol, že uznanie armwrestlingu ako športu sa odložilo o viac ako 15 rokov.

© 2021 Slovenská únia armwrestlingu. Všetky práva vyhradené. Zverejnené fotografie a články možno použiť len so súhlasom SUA.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky