Durec nás zachránil - 1995

14.04.2020

Napriek tomu, že rok 1994 skončil dopingovým šokom, neznechutilo nás to, ani nám to nevzalo energiu. Jedinou otázkou bolo, kto prinesie medailu z ME či MS na Slovensko.

Naša chuť robiť z armwrestlingu regulérny ŠPORT neustávala. Rok 1995 začal prvým vyhlásením najúspešnejších športovcov v armwrestlingu, ktoré sa neskôr premenovalo na TOP5. V našom športe niečo nevídané, opäť sme predbehli svet. V prvom ročníku ankety sme vyhodnotili päť najúspešnejších armwrestlerov bez poradia. Za rok 1994 sa medzi päť najúspešnejších armwrestlerov svojimi výsledkami dostali J. Durec, J. Germánus, P. Gazdarica, M. Kondášová a R. Škvarek. Pokračovali sme v budovaní členskej základne a zakladaní klubov. Ku koncu roka 1995 sme ich mali registrovaných už 13.

V kalendári domácich súťaži sa veľké zmeny nekonali. Naďalej sme organizovali súťaže zaradené do Slovenského pohára. V roku 1995 sa jednotlivé kolá uskutočnili vo Svätoplukove, v Bánovciach nad Bebravou, Martine a Pezinku. Majstrovstvá Slovenska po prvýkrát zavítali do Popradu. Nechýbali ani regionálne postupové súťaže a Veľká cena Slovenska, ktorú sme po odrieknutí pôvodného usporiadateľa zorganizovali v Senci. Bola to posledná Veľká cena Slovenska, od roku 1996 poznáme túto súťaž už pod novým názvom - Senecká ruka. Vďaka našim kontaktom v Európe sme na VCS mali kvalitnú účasť zo zahraničia. Do Senca zavítali reprezentácie Bulharska, Česka a Nemecka. Najväčou hviezdou podujatia bol C. Gaševski, dnes už legenda svetového armwrestlingu. V Senci sa predstavil vo svojej najlepšej forme a ešte niekoľkokrát sa na Seneckú ruku vrátil.
Raritou bola súťaž v Považskej Bystrici, na ktorú, keď sme prišli, tak nás pri vstupe čakalo oznámenie, že súťaž sa nekoná! Rýchlo sme kontaktovali usporiadateľa a po krátkom rokovaní sme problém zažehnali a súťaž sa nakoniec uskutočnila.

Pravidelné súťaže spôsobili, že sa z náhodných nadšencov pretláčania stali postupne tvrdo trénujúci športovci, ktorí sa pravidelne stretávali na súťažiach. Z nich sa samozrejme na základe výsledkov vytvorila úzka špička, ktorá tvorila základ reprezentácie Slovenska. Z už známych mien ako J. Durec, P. Gazdarica sa na scéne objavili armwrestleri z Lendaku - bratia Petrasovci a Gallikovci, ktorí vlietli ako uragán na domácu scénu a chvíľu tvrdili muziku v ľahších kategóriach. Po prvýkrát sa na súťaži predstavil iba 15-ročný R. Dobrovič a hneď zvíťazil. Jeho rýchla reakcia a bleskový štart sa stali známe po celom svete. Rado, ako jediný z tej doby, pretláča bez prerušenia do dnešných dní.

Opäť novinky - juniori a časopis

Prezident SAPR dobre vedel, že pre úspešnú reprezentáciu musíme začať pracovať s mládežou. Silná ruka (po prvýkrát organizovaná v r. 1994) bola prvým projektom, ako podchytiť stredoškolákov. No bolo potrebné viac. A tak už v roku 1995 sme zorganizovali prvé majstrovstvá Slovenska juniorov (Ivanka pri Dunaji). Prvými, juniorskými majstrami Slovenska sa stali P. Jarombek a R. Dobrovič. Dovtedy súťaže juniorov neboli (aspoň sme o nich nevedeli) vo svete organizované a pokiaľ sme s nimi neprišli prví, tak určite medzi prvými. Jedinou krajinou, ktorá by nás mohla predčiť je Rusko, ale dostupné informácie o organizovaní súťaží pre juniorov v Rusku chýbajú.

Veľkom zmenou v propagovaní armwrestlingu bolo vydávanie interného časopisu Slovenský ARMWRESTLING. Nápad sa zrodil počas ME v Moskve, kde som sa dostal k časopisu ArmBender, ktorý vydávali v USA. Keď to môžu Američania, prečo nie aj my? Oznámil som to hneď prezidentovi a nápad sa ujal. Prvé číslo SA som vydal v júni 1995 a do konca roka vyšli ešte ďalšie dve. Do každého čísla som sa snažil vpratať výsledky, spravodajstvo zo súťaží, novinky a informácie. Písal som, robil grafiku, neskôr aj fotil, tlačil, proste všetko v jednej osobe. Po vydaní prvého čísla som cítil obrovskú radosť a hrdosť, že sa nápad po pár týždňoch stal skutočnosťou.

Viceprezident EAF je Slovák

V roku 1995 boli majstrovstvá Európy v Moskve (RUS). Šampionát sa konal spolu s profesionálnym turnajom Zlatý medveď. Slovensko reprezentovali na ME J. Durec, J. Petras a J. Škvarek. Rusi poňali organizáciu ME veľkolepo. Návšteva televízie v Ostankine (kde sa mi podarilo aj vystupovať), prehliadka mesta, organizácia súťaže a finále víťazov ME a Zlatého medveďa v moskovskom cirkuse boli nezabudnuteľným zážitkom. A pre nás veľmi úspešným. Hneď kongres EAF skončil nečakaným úspechom Slovenska. Vo voľbách do výkonného výboru EAF bol za vice-prezidenta zvolený prezident SAPR Milan Čapla. Po ročnom členstve v EAF to bolo obrovské uznanie a ocenenie našej práce. Ďalším úspechom bolo pridelenie usporiadania 7. ME Slovensku (1997). Naša radosť bola obrovská a umocnilo ju aj "standing ovations" kongresu po oznámení víťazstva našej kandidatúry. Z trpaslíka, ustráchaného nováčika sme sa za rok stali rešpektovaným partnerom a dokonca lidrom na európskej scéne.

K úplnej radosti chýbalo jediné - medaila. Konkurencia sa v Moskve zišla obrovská. Domáci Rusi a Gruzínci kraľovali v mužských kategóriach. Na našu obrovskú radosť nám medailu vybojoval Jožko Durec. Ten najskôr nenavážil a musel súťažiť v kategórii +110 kg, kde pôsobil ako drobček. Napriek váhovému hendikepu srdnato bojoval a získal pre nás síce "iba" bronzovú medailu, no pre nás s cenou zlata.
Ako som už spomínal, po ukončení ME sa konalo veľké finále (majstri Európy vs. víťazi Zlatého medveďa), ktoré bolo veľkou šou, akú sme ešte nevideli. V moskovskom cirkuse sa striedali atrakcie s armwrestlermi. Superfinále sa stalo pohromou pre profíkov zo Zlatého medveďa, ktorí prehrali 15:1.

Majstrovstvá sveta sa v tom roku konali v brazílskom Campinas. Slovensko reprezentovali P. Gazdarica a J. Durec. Napriek snahe, medailu z tohto šampionátu nepriniesli. MS v Campinas sa tak stali jediným vrcholným podujatím (ME, MS), z ktorého Slováci nepriniesli ani jednu medailu. Samotný šampionát bol úmorný. Súťažilo v noci a do hotela sa športovci dostali najskôr o štvrtej nad ránom! Atmosféra však bola neopakovateľná, armwrestling je v Brazílii veľmi populárny a na súťaž prišlo povzbudzovať viac ako 4000 fanúšikov.

© 2021 Slovenská únia armwrestlingu. Všetky práva vyhradené. Zverejnené fotografie a články možno použiť len so súhlasom SUA.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky